ASUS DUAL RX 7600 OC 8GB V2
R6,450.00
- Description
- Additional information
Description
DUAL-RX7600-O8G
ASUS DUAL RX 7600 OC 8GB Graphics Card
Specification
| Model Name: | DUAL-RX7600-O8G |
| Graphics Processing Unit: | AMD Radeon™ RX 7600 |
| Interface: | PCI-E 4.0 |
| Cuda Cores: | N/A |
| Core Clocks: | Boost Clock : 2745 MHz |
| Memory Speed: | 18 Gbps |
| Memory: | 8GB GDDR6 |
| Output: | DisplayPort 2.1 *3/HDMI 2.1 *1 |
| HDCP Support: | N/A |
| Power connectors: | 8 Pin*1 |
| Recommended PSU: | 550W |
| Card Dimension (mm): | 245 x 134 x 49 mm |
| Digital Maximum Resolution: | 7680×4320 |
Link to Manufacturer product page:-ASUS DUAL RX 7600 OC 8GB Graphics card
NB:-All product info and links are subject to change without prior notice.
Bundle deals may vary per region and may not apply to South Africa.E&OE
Experience unprecedented performance, visuals, and efficiency at 4K and
beyond with AMD Radeon™ RX 7000 Series graphics cards, the world’s first
gaming GPUs powered by AMD RDNA™ 3 chiplet technology.
Immerse yourself in breathtaking visuals with the pinpoint color accuracy
of AMD Radiance Display™ Engine and boost frame rates with AMD FidelityFX™
Super Resolution and Radeon™ Super Resolution upscaling technologies.
To unlock even more performance, combine AMD Radeon™ RX 7000 Series graphics
and compatible AMD Ryzen™ processors to activate AMD smart technologies.
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 15 × 6 cm |





