GIGABYTE RTX 5060 TI WINDFORCE OC MAX 8G
R9,417.00
- Description
- Additional information
Description
GV-N506TWF2OC-8GD
GIGABYTE RTX 5060 TI WINDFORCE OC 8G
Specification
| Model Name: | GV-N506TWF2OC-8GD |
| Graphics Processing Unit: | NVIDIA GeForce RTX 5060 TI |
| Interface: | PCI Express Gen 5 |
| Cuda Cores: | 4608 |
| Core Clocks: | 2587 MHz |
| Memory Speed: | 28 Gbps |
| Memory: | 16GB GDDR7 |
| Output: | DisplayPort x 3 (v2.1b) / HDMI 2.1B x 1 |
| HDCP Support: | |
| Power connectors: | 8 pin *1 |
| Recommended PSU: | 650W |
| Card Dimension (mm): | L=208 W=120 H=40 mm |
| Digital Maximum Resolution: | 7680×4320 |
Link to Manufacturer product page:-GIGABYTE RTX 5060 TI WINDFORCE OC 8G
NB:-All product info and links are subject to change without prior notice.
Bundle deals may vary per region and may not apply to South Africa.E&OE
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX 50 Series GPUs bring game-changing
capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of
AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level
graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images
at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 15 × 6 cm |
Related Products
GIGABYTE RTX 5060 EAGLE OC 8G
R7,084.00
ASUS PRIME RTX 5060 OC 8G
R8,451.00
GIGABYTE RTX 5080 WINDFORCE OC 16G
R28,169.00
MSI RTX 5080 VENTUS 3X OC 16G
R28,422.00





