MSI RTX 5060 TI GAMING OC 8G
R10,720.00
- Description
- Additional information
Description
GeForce RTX™ 5060 Ti 8G GAMING OC
MSI RTX 5060 TI GAMING OC 8G
Specification
| Model Name: | G506T-8GC |
| Graphics Processing Unit: | NVIDIA GeForce RTX™ 5060 Ti |
| Interface: | PCI Express Gen 5 |
| Cuda Cores: | 4608 |
| Core Clocks: | 2662 MHz |
| Memory Speed: | 28 Gbps |
| Memory: | 8GB GDDR7 |
| Output: | DisplayPort x 3 (v2.1b) / HDMI 2.1B x 1 |
| HDCP Support: | Y |
| Power connectors: | 16 pin *1 |
| Recommended PSU: | 600W |
| Card Dimension (mm): | 227 x 127 x 41 mm |
| Digital Maximum Resolution: | 7680×4320 |
Link to Manufacturer product page:-MSI RTX 5060 TI GAMING OC 8G
NB:-All product info and links are subject to change without prior notice.
Bundle deals may vary per region and may not apply to South Africa.E&OE
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX™ 50 Series GPUs bring game-changing
capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of
AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level
graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images
at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 15 × 6 cm |
Related Products
MSI RTX 5070 GAMING TRIO OC 12G
R14,487.00
GIGABYTE RTX 5090 MASTER ICE 32G
R66,411.00





