POWERCOLOR RADEON RX 9070 XT REAPER 16GB
R14,900.00
- Description
- Additional information
Description
RX9070XT 16G-A
POWERCOLOR RADEON RX 9070 XT REAPER 16GB GRAPHICS CARD
Specification
| Model Name: | RX9070XT 16G-A |
| Graphics Processing Unit: | AMD Radeon RX 9070 XT |
| Interface: | PCI-E 5.0 |
| Cuda Cores: | N/A |
| Core Clocks: | Boost Clock : 2970 MHz |
| Memory Speed: | 20 Gbps |
| Memory: | 16GB GDDR6 |
| Output: | 3 x DisplayPort 2.1 B / 1 x HDMI 2.1 B |
| HDCP Support: | |
| Power connectors: | 8 Pin*2 |
| Recommended PSU: | 750W |
| Card Dimension (mm): | 304mm*127mm*42mm |
| Digital Maximum Resolution: | 7680×4320 |
Link to Manufacturer product page:-POWERCOLOR RADEON RX 9070 XT REAPER 16GB GRAPHICS CARD
NB:-All product info and links are subject to change without prior notice.
Bundle deals may vary per region and may not apply to South Africa.E&OE
AMD Radeon RX 9000 Series graphics cards were built to deliver all
you need for ultra-fast gaming, with next-level visuals and
features, elevated with AI. Built on the AMD RDNA 4 architecture, experience
powerful raytracing and AI accelerators, increased visual quality for video
streaming and recording, all backed by continuous optimizations with AMD Software.
This is the upgrade that will keep your system feeling fast and fresh for years to come.
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 15 × 6 cm |





