GIGABYTE RTX 5080 XTREME WATERFORCE 16G
R35,409.00
- Description
- Additional information
Description
GV-N5080AORUSX W-16GD
GIGABYTE RTX 5080 XTREME WATERFORCE 16G GRAPHICS CARD
Specification
| Model Name: | GV-N5080AORUSX W-16GD |
| Graphics Processing Unit: | NVIDIA GeForce RTX™ 5080 |
| Interface: | PCI Express Gen 5 |
| Cuda Cores: | 10752 |
| Core Clocks: | 2805 MHz |
| Memory Speed: | 30 Gbps |
| Memory: | 16GB GDDR7 |
| Output: | DisplayPort x 3 (v2.1b) / HDMI 2.1B x 1 |
| HDCP Support: | |
| Power connectors: | 16 pin *1 |
| Recommended PSU: | 850W |
| Card Dimension (mm): | L=220 W=130 H=40 |
| Digital Maximum Resolution: | 7680×4320 |
Link to Manufacturer product page:-GIGABYTE RTX 5080 XTREME WATERFORCE 16G GRAPHICS CARD
NB:-All product info and links are subject to change without prior notice.
Bundle deals may vary per region and may not apply to South Africa.E&OE
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX™ 50 Series GPUs bring game-changing
capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of
AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level
graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images
at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 15 × 6 cm |
Related Products
MSI RTX 5050 SHADOW 2X OC 8G
R6,204.00
GIGABYTE RTX 5060 WINDFORCE OC 8G
R6,973.00
GIGABYTE RTX 5090 AORUS MASTER 32G
R64,178.00
GIGABYTE RTX 5090 GAMING OC 32G
R65,144.00





