GIGABYTE RTX 5090 XTREME WATERFORCE 32G
R70,589.00
- Description
- Additional information
Description
GV-N5090AORUSX W-32GD
GIGABYTE RTX 5090 XTREME WATERFORCE 32G GRAPHICS CARD
Specification
| Model Name: | GV-N5090AORUSX W-32GD |
| Graphics Processing Unit: | NVIDIA GeForce RTX™ 5090 |
| Interface: | PCI Express Gen 5 |
| Cuda Cores: | 21760 |
| Core Clocks: | 2655 MHz |
| Memory Speed: | 30 Gbps |
| Memory: | 16GB GDDR7 |
| Output: | DisplayPort x 3 (v2.1b) / HDMI 2.1B x 1 |
| HDCP Support: | |
| Power connectors: | 16 pin *1 |
| Recommended PSU: | 1000W |
| Card Dimension (mm): | L=245 W=146 H=36 mm |
| Digital Maximum Resolution: | 7680×4320 |
Link to Manufacturer product page:-GIGABYTE RTX 5090 XTREME WATERFORCE 32G GRAPHICS CARD
NB:-All product info and links are subject to change without prior notice.
Bundle deals may vary per region and may not apply to South Africa.E&OE
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX™ 50 Series GPUs bring game-changing
capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of
AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level
graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images
at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 15 × 6 cm |
Related Products
MSI RTX 5070 VENTUS 2X OC 12G
R13,949.00
MSI RTX 5070 TI VENTUS 3X PZ OC 16G
R20,526.00
GIGABYTE RTX 5080 WINDFORCE OC 16G
R28,169.00





